سازوکار اینترنت ماهواره‌ای

مجموعه: کامپیوترو اینترنت تعداد بازدید: 416
سازوکار اینترنت ماهواره‌ای

سازوکار اینترنت ماهواره‌ای

آیا تا بحال در مورد سازوکار اینترنت ماهواره‌ای چیزی شنیده اید .

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چگونه می‌شود به اینترنت دسترسی داشت اگر شما در مناطق دوردست زندگی می‌کردید.

و از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت و کابل‌های تلفن دور بودید و نمی‌توانستید حتی از اینترنت Dial up نیز استفاده کنید.

یکی از بهترین راهکارهای دسترسی به اینترنت برای مناطق روستایی و دورافتاده نسبت به مراکز تجمع امکانات اینترنت ماهواره‌ای است.

سازوکار اینترنت ماهواره‌ای

اینترنت ماهواره‌ای چگونه کار میکند

اینترنت ماهواره‌ای از کابل و یا خطوط تلفن برای برقراری ارتباط با شبکه جهانی استفاده نمی‌کند و برای برقراری این ارتباط از یک بشقاب ماهواره برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می‌کند.

سرعت ارسال اطلاعات (Upload) در اینترنت ماهواره‌ای تقریباً یک‌دهم سرعت دریافت اطلاعات (Download)_ 500 kbps است، کابل و DSL سرعت دانلود بالاتری دارند اما سرعت سیستم ماهواره‌ای ۱۰ برابر بیشتر از سرعت یک مودم معمولی است.

برخی از شرکت‌هایی که اینترنت ماهواره‌ای ارائه می‌دهند عبارت‌اند از: StarBand, Pegasus Express, Teledesic و Tachyon..

نکته حیاتی درباره اینترنت‌های ماهواره‌ای این است که شما بایستی بشقاب ماهواره خود را در یک نقطه‌ای قرار دهید که در راستای قرارگیری آن به سمت مدار نصف‌النهار مانعی در مقابل آن برای دریافت سیگنال‌ها وجود نداشته باشد، زیرا اینترنت‌های ماهواره‌ای همانند سیگنال‌های تلویزیونی در مناطق کوهستانی و به‌شدت بارانی به‌خوبی کار نمی‌کنند.

اینترنت‌های ماهواره‌ای دوراهه (توانایی دریافت و ارسال اطلاعات) از فنّاوری پروتکل اینترنتی (IP)- Multicasting استفاده می‌کند، که امکان برقراری ۵۰۰۰ کانال ارتباطی را به‌صورت هم‌زمان به ماهواره می‌دهد.

این فنّاوری اطلاعات را به‌صورت فشرده و به‌طور هم‌زمان به چندین نقطه ارسال می‌کند، این فشرده‌سازی اطلاعات به کاهش حجم فایل‌های ارسالی و همچنین کاهش استفاده از پهنای باند منجر می‌شود، درحالی‌که سیستم‌های زمین پایه به خاطر مشکل محدودیت پهنای باندشان توانایی استفاده از این سیستم Multicasting در این ابعاد را ندارند.

برخی از اینترنت‌های ماهواره‌ای شمارا ملزم به استفاده از یک مودم کابلی و یا ارتباط Dial up برای اطلاعاتی که می‌خواهید به اینترنت بفرستید می‌کنند.

البته این نوع از اینترنت‌های ماهواره‌ای بدین گونه کار می‌کنند که اطلاعات را برای بشقاب ماهواره شما ارسال می‌کنند ولی دریافتی از طرف شما نخواهند داشت، که اینترنت‌های ماهواره‌ای یک‌طرفه نام دارند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سازوکار اینترنت ماهواره‌ای”