پاسخ جالب این دختران زیبا به خواستگاران

مجموعه: فرهنگ و زندگی تعداد بازدید: 551
پاسخ جالب این دختران زیبا به خواستگاران

پاسخ جالب این دختران زیبا به خواستگاران

بنا به یک رسم قدیمی دختران قوم قشقایی جواب خواستگاران خود را به صورت جالب و هنرمندانه می دهند. هر قومیتی با شیوه مخصوص خود خواستگاری را برگزار می کند و خانواده عروس هم به شیوه خاصی جواب فرد مقابل خود را می دهد.این روزها همه قومیت ها رو به زندگی شهری آورده اند و دیگر سنت های قدیمی نقش کمرنگ تری در شیوه جواب خواستگار را دادن،دارند

یکی از این شیوه ها برای دختران قشقایی بود که جواب خواستگار خود را با هنر می دادند.اگر جواب دختران بعد از خواستگاری مثبت بود، قالی با نقش شیری که دمش روبه بالاست، می بافتند و برای فرد می فرستادند! دم پایین شیر در قالی نشان دهنده جواب منفی بود

درباره ایل قشقایی

قشقایی یا ایل قشقایی یکی از اتحادیه های ایلی ایران است که مانند بسیاری از اتحادیه های ایلی متأخر ایران مخلوطی از قبیله هایی با ریشه های قومی گوناگون لر، کرد، عرب و ترک است، اما بیشتر قشقایی ها ریشه ای ترک دارند و تقریباً تمامشان به گویشی از زبان های ترکی اغوز غربی صحبت می کنند که خود آن را ترکی می نامند. اکثریت قشقایی ها شیعه مذهب هستند.

محل زندگی ایل قشقایی

مرکز اصلی این ایل استان فارس است. اما به دلیل وسعت اراضی و قلمرو در دیگر استان ها نیز ساکن هستند. از این جمله می توان به استان های کهگیلویه وبویراحمد، چهارمحال و بختیاری (بروجن، سامان، کیان، جونقان، بلداجی، طاقانک)، خوزستان (هفتکل،قلعه تل)، اصفهان (قسمتهایی از سمیرم، شهرضا، دهاقان، فریدن، بخش های مختلف شهرستان لنجان به ویژه بخش مرکزی این شهرستان در اطراف زرین شهر، بیستگان، باباشیخعلی و چم ها)، قم، مرکزی، وبوشهر (دشتستان و دشتی) اشاره نمود.

پاسخ جالب این دختران زیبا به خواستگاران

قشقایی ها در دوره های مختلف به تدریج به این سرزمین کوچیده و در آن ساکن شده اند. عشایر ترک زبان در سراسر ایران پراکنده اند. استقرار ایلات ترک در مناطق گوناگون ایران در دوران سلجوقیان، تیموریان و صفویه شدت یافته است. جمعیت ایل قشقایی نیم میلیون (تخمین سال ۱۹۸۶)بوده و در حال حاضر بیش از ۹۲۳٫۰۰۰ نفر تخمین زده می شود.

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “پاسخ جالب این دختران زیبا به خواستگاران”